Supertech Valve Spring Kit BMW M50/52/54 Dual
1 058,36 €
Esgotado
REF:
SPRK-H1000D-BM-ST
Categoria: Accessories
Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | BMW |
| Modelo Veículo | 2.5L 24v – M50B25, 2.5L 24v – M50B25TU, 2.5L 24v – M52B25, 2.8L 24v – M52B28, 3.0L 24v – M54B30, 3.0L 24v – S50B30US |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 20.70 mm |
| GTIN | 01037721243355 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.85 mm |
| Kit Spring | SPR-H1000D |
| Kit Spring Qty | 24 |
| Max Lift | 12.70 mm |
| Open Pressure | 195lbs@10 |
| Outside Diameter Inner | 20.50 mm |
| Outside Diameter Outer | 29.65 mm |
| Retainer | RET-HBK-ST |
| Retainer Qty | 24 |
| Seat Locator | SEAT-BM60 |
| Seat Locator Qty | 24 |
| Seat Pressure | 80lbs@35.70 |
| Spring Rate | 11.50lbs |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit BMW M50/52/54 Dual” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.