PAC Ford 4.6L 4V .500 lift Ovate Beehive Valve Spring
16,92 €
Esgotado
REF:
PAC-1233
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | PAC |
|---|---|
| Grupo | Valve Springs |
| Additional Info | Ford 4.6L 3V drop in design without machining. This spring requires PAC retainers. |
| GTIN | 00193564530004 |
| Image Info | These images are actual |
| Inside Diameter Inner | NA in |
| Inside Diameter Middle | NA in |
| Inside Diameter Outer | 0.567 / 0.662 in |
| Installed Height | 1.670 in |
| Installed Load | 105 lb |
| Max Bind | 1.060 in |
| Max Lift | 0.550 in |
| Open Height | 1.120 in |
| Open Load | 270 in |
| Outside Diameter Outer | 0.930 / 1.025 in |
| Series | STD |
| Spring Rate | 300 lb/in |
| Type | Ovate Wire Beehive |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “PAC Ford 4.6L 4V .500 lift Ovate Beehive Valve Spring” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.