Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.8L 16v – B18A1/B1 |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 20.70 mm |
| GTIN | 01037721241809 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 20.00 mm |
| Kit Spring | SPR-TS1015 |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 13.80 mm |
| Open Pressure | 211 @ 11 |
| Outside Diameter Inner | 20.00 mm |
| Outside Diameter Outer | 27.50 mm |
| Retainer | RET-TS66/T1 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | (8) SEAT-TS15/LS-IN, (8) SEAT-TS15/LS-EX |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 77 @ 34.5 |
| Spring Rate | 12.1 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda B18A1/B1” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.