Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | BMW |
| Modelo Veículo | 2.3L 16v – S14B23, 2.3L 16v – S14B25 |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 22.00 mm |
| GTIN | 01037721241766 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.80 mm |
| Kit Spring | SPR-H1022D |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 15.60 mm |
| Open Pressure | 110lbs @ 37.60 |
| Outside Diameter Inner | 21.00 mm |
| Outside Diameter Outer | 29.00 mm |
| Package Height | 64,00 mm |
| Package Length | 247,00 mm |
| Package Weight | 1206.00 g |
| Package Width | 324,00 mm |
| Retainer | RET-H70/T1 |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | SEAT-H1002/S14 |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 110lb@ 37.60 |
| Spring Rate | 11.2lbs/ |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit BMW S14B23” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.