Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.7L 16v – B17A, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5 |
| Additional Info | Dual Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 19.50 mm |
| GTIN | 01037721243662 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.50 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.85 mm |
| Kit Spring | SPR–H1002D |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 14.00 mm |
| Open Pressure | 170 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | 20.50 mm |
| Outside Diameter Outer | 29.05 mm |
| Retainer | RET-HBK-ST |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Pressure | 70 @ 33.5 |
| Spring Rate | 10.0 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda B16A” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.