Informação adicional
| Brands | Supertech |
|---|---|
| Grupo | Valve Spring Kits |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.7L 16v – B17A, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5 |
| Additional Info | Beehive Valve Spring Kit |
| Coil Bind | 19.00 mm |
| GTIN | 01037721243797 |
| Image Info | These images are representative |
| Inside Diameter Inner | 15.65 mm |
| Inside Diameter Outer | 21.30 mm |
| Kit Spring | SPR-H1002D-BE |
| Kit Spring Qty | 16 |
| Max Lift | 13.50 mm |
| Open Pressure | 170 @ 10 |
| Outside Diameter Inner | 23.00 mm |
| Outside Diameter Outer | 29.10 mm |
| Retainer | RET-H55BE-T1-B |
| Retainer Qty | 16 |
| Seat Locator | SEAT-TS15/LS-IN |
| Seat Locator Qty | 16 |
| Seat Pressure | 72 @ 33.5 |
| Spring Rate | 9.7 |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Supertech Valve Spring Kit Honda B16A” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.