JE Pistons Kit BBC .600 DOME B:4.500
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC .600 DOME B:4.560
1 264,46 €
JE Pistons Kit BBC .600 DOME B:4.530
1 264,46 €
Esgotado
REF:
JE-258239
Categoria: Automotive
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 9.780 in |
| Bore - Actual | 4.530 in |
| Bore - Oversize | .064 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.270 in |
| Compression Ratio - Actual | 13.6 @ 124cc |
| Cylinder Head | Open Chamber |
| Displacement | 548 ci |
| Dome Volume | 45.0 cc |
| GTIN | 00193564003669 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4530-5 |
| Rod Length | 6.385 in |
| Stroke | 4.250 in |
| Weight - Nominal | 650 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBC .600 DOME B:4.530” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.