JE Pistons Kit SBF 4.6L 4V DISH B:3.572
1 141,11 €
JE Pistons Kit BBF M-6049-SCJ FT B:4.440
1 171,94 €
JE Pistons Kit BBF M-6049-SCJ FT B:4.390
1 171,94 €
Esgotado
REF:
JE-257665
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Block Height | 10.300 in |
| Bore - Actual | 4.390 in |
| Bore - Oversize | .030 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.350 in |
| Compression Ratio - Actual | 13.2 @ 72cc |
| Cylinder Head | M-6049-SCJ |
| Displacement | 520 ci |
| Dome Volume | -5.0 cc |
| GTIN | 00193564030177 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4390-5 |
| Rod Length | 6.800 in |
| Stroke | 4.300 in |
| Weight - Nominal | 554 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit BBF M-6049-SCJ FT B:4.390” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.