JE Pistons Kit 427 BBF FLAT TOP B:4.280
1 141,11 €
JE Pistons Kit LS1 SBC 15DEG FT B:4.005
1 141,11 €
JE Pistons Kit 427 BBF FLAT TOP B:4.310
1 141,11 €
Esgotado
REF:
JE-242935
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Big Block FE |
| Block Height | 10.150 in |
| Bore - Actual | 4.310 in |
| Bore - Oversize | .077 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.325 in |
| Compression Ratio - Actual | 11.0 @ 88cc |
| Cylinder Head | 427/428 FE |
| Displacement | 496 ci |
| Dome Volume | -5.0 cc |
| GTIN | 00193564030108 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4310-5 |
| Rod Length | 6.700 in |
| Stroke | 4.250 in |
| Weight - Nominal | 528 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 427 BBF FLAT TOP B:4.310” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.