JE Pistons Kit SB CHRY INV DOME B:4.030
1 357,00 €
JE Pistons Kit SB CHRY INV DOME B:4.070
1 357,00 €
JE Pistons Kit SB CHRY FLAT TOP B:4.070
1 264,46 €
Esgotado
REF:
JE-207421
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chrysler |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.585 in |
| Bore - Actual | 4.070 in |
| Bore - Oversize | .030 in |
| Compression Height | 1.460 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.9 @ 70cc |
| Displacement | 416 ci |
| Dome Volume | -6.8 cc |
| Ring Set Recommended | J100F8-4070-5 |
| Rod Length | 6.125 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 489 g |
| Cylinder Head | 340 Wedge |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564035028 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit SB CHRY FLAT TOP B:4.070” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.