JE Pistons Kit 350/400 SBC DOME B:4.165
1 264,46 €
JE Pistons Kit 500+ BBC DOME B:4.600
1 480,36 €
JE Pistons Kit 400 SBC PRO ACTION B:4.135
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-194955
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.135 in |
| Bore - Oversize | .010 in |
| Compression Height | 1.100 in |
| Compression Ratio - Actual | 13.6 @ 60cc |
| Displacement | 407 ci |
| Dome Volume | 3.0 cc |
| Ring Set Recommended | J10008-4135-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 3.800 in |
| Weight - Nominal | 456 g |
| Cylinder Head | Pro Action 14 deg |
| Piston Head Type | Dome |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564041753 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 400 SBC PRO ACTION B:4.135” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.