JE Pistons Kit 400 SBC FLAT TOP B:4.155
1 202,78 €
JE Pistons Kit LS1 SBC 15 DEG FT B:3.905
1 141,11 €
JE Pistons Kit 400 SBC FLAT TOP B:4.165
1 202,78 €
Esgotado
REF:
JE-194340
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.165 in |
| Bore - Oversize | .040 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.000 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.9 @ 76cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 20/30 23 deg |
| Displacement | 436 ci |
| Dome Volume | -5.0 cc |
| GTIN | 00193564003416 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4165-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 411 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 400 SBC FLAT TOP B:4.165” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.