JE Pistons Kit 427 BBF INV-DOME B:4.250
1 357,00 €
JE Pistons Kit 427 BBF DOME B:4.250
1 357,00 €
JE Pistons Kit 427 BBF INV-DOME B:4.250
1 357,00 €
Esgotado
REF:
JE-162117
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Big Block FE |
| Block Height | 10.150 in |
| Bore - Actual | 4.250 in |
| Bore - Oversize | .017 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.670 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.1 @ 88cc |
| Cylinder Head | 427/428 FE |
| Displacement | 451 ci |
| Dome Volume | -16.0 cc |
| GTIN | 00193564033918 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.975 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4250-5 |
| Rod Length | 6.490 in |
| Stroke | 3.980 in |
| Weight - Nominal | 598 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 427 BBF INV-DOME B:4.250” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.