JE-Pistons Kit Honda B16/18A/18C/B20 9:1/10:1 81.00mm Ultra
961,07 €
Esgotado
REF:
JE-367841
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.8L 16v – B18 – B16 VTEC head, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5 |
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | STD mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -1.4 FT cc |
| GTIN | 00193564214942 |
| Head Volume | 9.0:1 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | UX1004-3189 |
| Rod Length | 134.40 mm |
| Skirt Type | FSR |
| Stroke | 77.40 mm |
| Weight - Nominal | 309 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE-Pistons Kit Honda B16/18A/18C/B20 9:1/10:1 81.00mm Ultra” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.