Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Bore - Actual | 4.130 in |
| Bore - Oversize | 0.005 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.000 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.1:1 @ 70cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 20/30 23 deg |
| GTIN | 00193564265326 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Included | JG31F8-4135-2 |
| Rod Length | 6.250 in |
| Stroke | 3.480 in |
| Weight - Nominal | 380 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “SRP by JE Pistons Pro Kit SBC 400 23² FT 4.130″” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.