SRP by JE Pistons Pro Kit SBC LS LR4/LY2 4.8L Vortec 3.898″
1 079,42 €
Esgotado
REF:
JE-366435
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen III/IV |
| Additional Info | .945 Pin |
| Bore - Actual | 3.898 in |
| Bore - Oversize | STD in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.314 in |
| Compression Ratio - Actual | 8.3:1 @ 68cc |
| Cylinder Head | GM LS1 15 DEG |
| GTIN | 00193564265463 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.945 in |
| Ring Set Included | JG6008-3905 |
| Rod Length | 6.278 in |
| Stroke | 3.268 in |
| Weight - Nominal | 423 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “SRP by JE Pistons Pro Kit SBC LS LR4/LY2 4.8L Vortec 3.898″” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.