JE Pistons Kit GM Gen III / IV LS Dish – Ultra Ser. B:4.130
1 788,77 €
Esgotado
REF:
JE-361732
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen III/IV |
| Block Height | 9.240 in |
| Bore - Actual | 4.130 in |
| Bore - Oversize | .005 LSX in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.115 in |
| Compression Ratio - Actual | 9.8:1 @ 70cc |
| Cylinder Head | LS 12 DEG/15 DEG COMBO VR |
| Displacement | 429 ci |
| Dome Volume | -17.6 cc |
| GTIN | 00193564038272 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Inverted Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG31F8-4135-2 |
| Rod Length | 6.125 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 0 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit GM Gen III / IV LS Dish – Ultra Ser. B:4.130” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.