JE Pistons Kit GM Gen V LT4 Dish – Ultra Series B:4.075
1 788,77 €
Esgotado
REF:
JE-360797
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen V |
| Block Height | 9.240 in |
| Bore - Actual | 4.075 in |
| Bore - Oversize | .010 LT4 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.105 in |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 @ 65.5cc |
| Cylinder Head | Gen 5 LT4 |
| Displacement | 417 ci |
| Dome Volume | -15.7 cc |
| GTIN | 00193564037916 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG3108-4075-5 |
| Rod Length | 6.125 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 0 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit GM Gen V LT4 Dish – Ultra Series B:4.075” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.