Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Ford |
| Modelo Veículo | Modular |
| Block Height | 10.078 in |
| Bore - Actual | 3.562 in |
| Bore - Oversize | .010 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.320 in |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 @ 53cc |
| Cylinder Head | Modular 4.6L 4V |
| Displacement | 332 ci |
| Dome Volume | -28.2 cc |
| GTIN | 00193564037060 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.866 in |
| Ring Set Recommended | JG1008-3563 |
| Rod Length | 6.657 in |
| Stroke | 4.165 in |
| Weight - Nominal | 344 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit 5.4L 4V MODULAR 8.5 B:3.562” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.