JE Pistons Kit LS ASYM DOME B:4.185
1 171,94 €
JE Pistons Kit LS ASYM DM 4000STRKR B:4.005
1 171,94 €
JE Pistons Kit LS ASYM DM 4000STRKR B:4.000
1 171,94 €
Esgotado
REF:
JE-312105
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | LS Gen III/IV |
| Block Height | 9.240 in |
| Bore - Actual | 4.000 in |
| Bore - Oversize | STD LS2 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.115 in |
| Compression Ratio - Actual | 12.2:1 @ 70cc |
| Cylinder Head | GM LS1 15 DEG |
| Displacement | 402 ci |
| Dome Volume | 5.2 cc |
| GTIN | 00193564039262 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG3108-4000-7 |
| Rod Length | 6.125 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 409 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit LS ASYM DM 4000STRKR B:4.000” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.