Informação adicional
| Brands | JE |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Small Block |
| Block Height | 9.000 in |
| Bore - Actual | 4.165 in |
| Bore - Oversize | .040 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.000 in |
| Compression Ratio - Actual | 13.1 @ 58cc |
| Cylinder Head | Chevrolet 18 deg |
| Displacement | 436 ci |
| Dome Volume | -6.0 cc |
| GTIN | 00193564034656 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | J10008-4165-5 |
| Rod Length | 6.000 in |
| Stroke | 4.000 in |
| Weight - Nominal | 442 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “JE Pistons Kit SBC 350/400 18 FT B:4.165” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.