Wiseco Piston Kit Honda B20B w/VTEC head(-10cc)9.3:1-
565,51 €
Esgotado
REF:
WK649M85
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 1.6L 16v – B16A, 1.8L 16v – B18 – B16 VTEC head, 1.8L 16v – B18A1/B1, 1.8L 16v – B18C1, 1.8L 16v – B18C5, 2.0L 16v – B20B |
| Bore - Actual | 85.00 mm |
| Bore - Oversize | 4.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -10.0 cc |
| GTIN | 00193564089694 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2041.17 g |
| Package Width | 203,20 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8500XX |
| Weight - Nominal | 332 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Honda B20B w/VTEC head(-10cc)9.3:1-” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.