Wiseco Piston Kit Honda S2000 F20/F22 2.0L/2.2L16V(-10cc)
565,51 €
Esgotado
REF:
WK632M87
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Honda |
| Modelo Veículo | 2.0L 16v – F20C, 2.2L 16v – F22C |
| Bore - Actual | 87.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 28.98 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.02- mm |
| Dome Volume | -10.0 cc |
| GTIN | 00193564077455 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 205,74 mm |
| Package Weight | 2086.52 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8700XX |
| Weight - Nominal | 302 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Honda S2000 F20/F22 2.0L/2.2L16V(-10cc)” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.