Wiseco Piston Kit Chevy BB Drag Nitrous 1.270 B:4.500
1 364,33 €
Esgotado
REF:
WK426BS
Categoria: Carros
Informação adicional
| Brands | Wiseco |
|---|---|
| Grupo | Pistons |
| Marca Veículo | Chevrolet |
| Modelo Veículo | Big Block |
| Additional Info | Hollow Dome |
| Bore - Actual | 4.500 in |
| Build Type | Build on Demand |
| Chamber Type | Open |
| Compression Height | 1.270 in |
| Compression Ratio - Actual | 12.7:1 |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | 38 cc |
| GTIN | 00193564072702 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | JG86F8-4500-5 |
| Rod Length | 6.385 in |
| Skirt Type | Full Round |
| Stroke | 4.250 in |
| Volume | 38 |
| Weight - Nominal | 612 g |
Avaliações (0)
Seja o primeiro a avaliar “Wiseco Piston Kit Chevy BB Drag Nitrous 1.270 B:4.500” Cancelar resposta

Avaliações
Ainda não existem avaliações.